2019 State Teams

January 2019 is set to be a big year for WA, where nine teams will be competing in National/Regional Championships. WA will be hosting the Open Women and U15 Girls.
Still to be finalised are the Under 19 Men, Open Women and Open Men’s Teams.

The following players have been selected to represent WA.

U15 Girls Regional U15 Girls Development U17 Girls U19 Women
5-11 January 2019 Mirrabooka, WA 5-11 January 2019 Mirrabooka, WA 5-11 January 2019 West Beach, SA 20-26 January 2019 Blacktown, NSW
Abby Bushby Francesca Baker Kyle Ackerer Jazmin Barker
Ashleigh Gibbon Grace Delpero Amber Bloxsome Paige Boyer
Chloe Glasson Isabella Johnston Brooke Clappinson Nastassya Buswell
Sharnee Haereroa Annika Leonard Keelee Embrey Mackayla Denney
Gypsy Harrison Madison McCabe Sienna Hamersley Teneille Finlay
Ashlyn Hayes Amy Mather Kristen Harrison Breanna Goodwin
Amber Hinchliffe Jocelyn Mortimer Ashlee Harwood Gemma Hooker
Ella Leonard Haylee Nelson Keely Heron Brielle Karklin
Kyesha Potaka Nicole Nesbit Ivy Hooker Kristy Lockhart
Zoe Purcell Amy Patrick Abby Kitano Mirinda Papertalk
Tabitha Rewell Taylah Pedder Olivia Kuzminski Brianna Patrick
Jaymee-Lee Rowe Tahlia Simmonds Aislinn Morris Samantha Pooley
Taige Sullivan Ebony Stockbridge Avaria Nepia Holly Touchell
Chelsea Te Whata Jasmine Swinbourn Paige Smith Ashleigh Webb
Chelsea Urbas Kasey Touchell Willow Swinbourn
Aisling Wilson Brooke Whelan Lauren White Train-Ons:
Train-Ons: Train-Ons: Zoe Hoypoy
Poppy Moore Skye Ludlam
Wayne Vaughan (Head Coach) Jayda Seaton Jade Mellowship
Amanda Wareham (Assistant Coach) Penny Rowe Sydney White Ryan Hoypoy (Head Coach)
Mary Brown (Team Manager) Kendrayah Papertalk Andrew Walsh (Assistant Coach)
Marietjie Haereroa (Team Statistician) Amanda James (Team Manager)
Sandy Touchell (Head Coach) Drew Herrington (Head Coach) Kathryn Wylie (Team Statistician)
Jenni Doubikin (Assistant Coach) Chris McCabe (Assistant Coach)
Nardean Seaton (Team Manager) Ingrid Smith (Team Manager)
Milosa Jackson (Team Statistician)
U15 Boys U17 Boys
U19 Men
13-19 January 2019 Hawker, ACT 5-11 January 2019 West Beach, SA
20-26 January 2019 Blacktown, NSW
Noah Beazley Kyle Auhl
Jordan Caley Bryce Baker
Te PoukioRehu Thomas Samuel Bettles Samuel Bettles
Kade Denney Lachlan Collins Reilly Comrie
Tyson French Jack Calcott Riley Cross
Blaine Gilcrist Riley Cross Kingsley Dawson
Liam Isles Jayden French
Brock Johnson Zachary Gomersall Sean Downes
Luuca Kapoor Beau Raven
Cooper McDonnell Austin Hagan Brody Ridley
Zachary Mullen Connor Harris Joseph Scaramella
Te Haupaaroa Kawariki Nikora Jordan Jefferies Aaron Nudds
Brandon Stockbridge Aaryan Kapoor Jett Wright
Jy Thurstun Isaac Larkin-Kay
Wharekakaho Waititi-Luke Ben Sorensen
Deacon Wood Trent Wood Barry Knott (Head Coach)
Train-Ons:   Chris Downes (Assistant Coach)
Seth Lorimer Shawn Bogle (Head Coach) Karen Vagg (Team Manager)
Darian Perkins Stewart Baker (Assistant Coach) Cathy Bertolini (Team Statistician)
Priscilla Harrison (Team Manager)
Michael Shippard (Head Coach) Leonie Downing (Team Statistician)
David Snow (Assistant Coach)
Darren McDonnell (Team Manager)
Renee Kerr (Team Statistician)